Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

Araç sahiplerinin çok fazla merak ettikleri noktadan biri de araçlarındaki aksesuarların kasko poliçesine dahil olup olmamasıdır. Özellikle ikinci el araç sahipleri, aracını aldığında bulunan aksesuarları beğenmeyebilir. Ya da bu aksesuarlar bozuk da olabilir. Tamir ettirmek yerine daha performanslı ve zevkine uygun bir model tercih edebilir. Bunu yaparken aldığı yani aksesuarlarının da güvence altında olmasını ister.

Araçtaki orijinal aksesuarların dışındaki ek aksesuarlar kasko teminatları kapsamında değildir. Fakat isterseniz ek teminatla güvence kapsamı altına alabilirsiniz. Böylece beğenerek ve para ödeyerek aldığınız aksesuarlarınızın çalınması ya da zarar görmesi durumda kafanız hep rahat olur.

Aracınızın üzerinde fabrika çıkışında var olan orijinal aksesuarlar teminata dahildir. Poliçe düzenlenmeden bu durumu sigorta şirketine bildirmeniz gerekmektedir. Kasko sigortanız yapılırken ek aksesuarları bildirebilirsiniz. Ek aksesuarlar için ek teminat düzenlenerek kasko kapsamı içinde değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bildirmediyseniz aracınızdaki orijinal olmayan parçalar araç kasko bedelinden düşülmektedir.

Orijinal olmayan aksesuarları ise marka, tip, seri numarası ve bedel olarak ayrıca beyan ederek poliçe teminatlarınıza dahil ettirebilirsiniz.

Bunun dışında kasko ek teminatlarından biri olan “eskime payı düşmeme” teminatı ile herhangi bir hasar durumunda aracınızda parça değişimi yapılması halinde değişen parçaların bedeli kasko sigortanız tarafından ödenmektedir.