Kasko Sigortasını Trafik Sigortasından Ayıran Temel Noktalar

Kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortasının farklı teminatları içeriğinde barındırdığından; kaskonun kendi aracınızı, trafik sigortanızın ise 3.kişileri koruduğundan birçok kere bahsetsek de hala trafik sigortası ile ilgili sorunlar yaşayanlar yok değil. Bu karışıklık; eksik bilgilenme, kulaktan dolma söylentiler gibi sebeplerle yaşanıyor ve sürücüler harekete geçseler dahi sorunlarla karşılaşabiliyor.

  • En önemli ayırım; kasko isteğe bağlıyken, trafik sigortası her aracın yasalar gereği sahip olması gereken sigorta çeşididir.
  • Kasko sigortasında amaç; araç sahibinin uğrayacağı zararı karşılamakken; trafik sigortasındaki amaç üçüncü kişilerin zararlarını tazmin etmektir.
  • Kasko sigortası limitleri ve çerçevesi sigorta şirketlerine göre değişirken; trafik sigortası hükümleri Karayolları Trafik Kanunu hükümleri dahilinde belirlenir.
  • Kasko ile korunan menfaatler ve limitler daha fazla ve kapsamlı olduğundan trafik sigortasına göre kasko sigortasının fiyatı daha yüksektir.
  • Kasko poliçesi, zorunlu trafik sigortasında da korunan zararları karşılayacak şekilde düzenlenmiş olsa da kaskoya sahip aracın trafik sigortası da yaptırmış olması zorunludur. Trafik sigortası yaptıran aracın kasko yaptırmak gibi bir mecburiyeti bulunmaz. Ancak unutmayalım; trafik sigortası karşı tarafa vermiş olduğunuz zararı karşılar.
  • Trafik sigortasının zorunluluğu devlet tarafından denetlenmeyi de gerekli kılmıştır ancak kaskoda sürücüler dilediği şartlarla, dilediği teminat oranlarıyla ve dilediği sigorta şirketinden kasko yaptırabilir.