Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası; hamilelik boyunca anne ve bebek sağlığı için haftalık ve aylık olarak yapılması gereken kontrolleri, doğum şekline göre ortaya çıkan (sezaryen ya da normal doğum) masrafları, lohusalık ve yeni doğan kontrollerini kapsayan bir teminat türüdür. Hamilelik sigortası olarak da adlandırılan doğum teminatı, özel hastanelerden ücretsiz ya da uygun fiyatlarla yararlanmanızı sağlar. 

Sağlık sigortaları teminatları arasında yer alan doğum paketi; anne adayları, gebelik planlaması yapan aileler için ideal bir güvencedir. Bu teminat, sağlık sigortaları olan Özel Sağlık Sigortası veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçelerine ek teminat olarak alınabilir. Yani doğum teminatına sahip olabilmeniz için öncelikle TSS veya ÖSS yaptırmanız ya da bu sigortalardan birine sahipseniz doğum teminatını poliçenize ekletmeniz gerekiyor. 

Doğum Sigortası Teminatları Nelerdir?

Doğum sigortasının kapsamı, poliçede yazan limit ve teminatlara göre değişiklik gösterir, ancak genel teminatlar şunlardır:

  • Tahlil ve testler: Hamilelik sürecinde yaptırmanız gereken kan tahlili, idrar tahlili, ultrasonografi ve şeker testleri ile aylık olarak yapmanız gereken doktor muayenesi ve rutin kontrolleri, kısaca gebelikte ihtiyaç duyduğunuz sağlık kontrollerini kapsar.
  • Doğum ve Ameliyat: Gebelik sürecinin sonunda oldukça yüklü masraflardan biri olan doğum ve ameliyat operasyonları da doğum teminatı kapsamındadır. Ayrıca söz konusu teminat, doğum sırasında meydana gelecek bir hastalığın masraflarını da karşılar.
  • Doğum sonrası hastalıklar: İsterseniz doğumdan sonra bebeğinizin yakalanabileceği hastalıklar için de ek bir teminat satın alabilir; gerektiğinde kuvöz kullanımı, sarılık testi gibi çok sayıda doğum sonrası hastalık ve duruma karşı bebeğinizi koruyabilirsiniz. Doğum sigortası hamilelik muayeneleri, doğum ve eğer varsa bebeğin ilk muayenesini karşılar. Bebeğin doğduktan sonra genel sağlık hizmeti alabilmesi için bebek sağlık sigortası yaptırmak gerekir. 

Doğum Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Sağlık sigortalarında doğum teminatı bekleme süresine tabi ek teminatlardandır. Doğum sigortası yaptırırken dikkat edilecek en önemli konu, hamilelik süreci başlamadan önce bu teminatı poliçenize ekletmektir. Çünkü doğum sigortası teminatı içeren sağlık sigortaları, poliçede genellikle 6 Ay veya 1 yıl sonra kullanılmak üzere hazırlanır. Yani sağlık sigortanızı yaptırdığınız günden itibaren 6 Ay veya 1 yıla kadar gebelik masraflarınız karşılanmaz. Bu açıdan bekleme süreleri de sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. 

HEMEN İLETİŞİME GEÇ

DANIŞMANIMIZIN SİZİ ARAMASINI İSTER MİSİNİZ?