Özel Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Her bireyin sağlığını güvence altına almasını sağlayan özel sağlık sigortası, ayakta ve/veya yatarak tedavi gerektiren tüm sağlık harcamalarınızı, seçtiğiniz poliçenin teminatları dahilinde karşılar. Beklenmedik durumlara karşı sağlığını korur. Sigortalının istediği sağlık kurumlarında ve istediği doktordan hizmet alabilmesini sağlar. 

Özel sağlık poliçelerinde genel ve özel olmak üzere iki farklı şart bulunur. Genel şartlar bölümü, sigorta şirketlerinin hemen hepsinde benzerdir. Özel şartlar bölümünde sunulan hizmetler ise firmadan firmaya farklılık gösterir. Dolayısıyla Özel Sağlık Sigortası yaptırmadan önce genel ve özel şartları incelemeniz, beklentileriniz doğrultusunda teminatlar ekletmeniz faydalı olabilir. 

Özel Sağlık Sigortasının Kapsamı Nedir?

Özel sağlık sigortası; kaza, yaralanma ve hastalık gibi beklenmedik durumlarda sigortalıyı ortaya çıkabilecek masraflardan koruyan bir sigortadır. Ayakta tedavi ve yatarak tedavi olmak üzere, farklı kapsamları bulunan iki tür özel sağlık sigortası bulunur. Tüm tanı ve tedavi işlemlerini, anlaşmalı özel hastanelerde maddi kaygı duymadan yapmanızı sağlayan özel sağlık sigortaları, poliçede belirlediğiniz limitler dahilinde sağlık masraflarınızı karşılayarak sizi büyük bir yükten kurtarır. Sağlık giderlerini karşılama, bakım ve hastane olanaklarının pek çok ülkeye nazaran iyi olduğu Türkiye’de özel sağlık sigortası sahipleri, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastaneler ve doktorlar arasından dilediğini seçme ve en iyi sağlık hizmetini alma avantajına sahip olur.

Ayakta Tedavi Teminatı

Özel Sağlık Sigortası ana teminatlarından biri, hastanede yatmayı gerektirmeyen tanı ve tedavilerin masraflarının karşılanmasıdır. Ayakta tedavi kapsamında teminat altına alınmış olan tanı ve tedaviler aşağıdaki gibidir;

 • Doktor muayeneleri
 • Reçeteli ilaç alımı, aşılar
 • Görüntüleme giderleri
 • Fizik tedavi masrafları ve Rehabilitasyon
 • Mevcut rahatsızlığın geçmesi için gerekli olabilecek bandaj, boyunluk, koltuk değneği, varis çorabı gibi tıbbi malzeme ve gereçler

Yatarak Tedavi Teminatı

Özel Sağlık Sigortası genel şartları kapsamında yatarak tedavi teminatları ise aşağıdaki gibidir;

 • Ameliyatlar
 • Ameliyatsız yatışlar
 • Kemoterapi, Radyoterapi, Diyaliz Tedavi ile Tetkikleri
 • Küçük Cerrahiler ve Tıbbi Gözlem
 • Genel Sağlık Kontrolü, Mamografi ve PSA
 • Ambulans Hizmeti

Özel Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar?

Poliçenizin detaylarını sigorta şirketinizle netleştirdikten sonra ilk kez prim ödediğiniz tarihle beraber Özel Sağlık Sigortanız başlar. Prim ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınız takdirde poliçe bitiş tarihine kadar da sürer. Poliçe süresi dolduğunda ise yenilenerek Özel Sağlık Sigortasından yararlanmaya devam edebilirsiniz. 

Özel Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı Var mı?

Özel Sağlık Sigortası yaptırmak isteyenlerin yararlanacakları sigorta ürününe göre yaş sınırı farklılık gösterebilir. Fakat en genel haliyle Özel Sağlık Sigortası yaş sınırı 18 ile 65 yaş arasında olur. 18 yaşından küçük çocuğu bulunan ebeveynler, kendi Özel Sağlık Sigortalarına çocuklarının sigortalarını ekleyerek onların da ihtiyaç halinde tedavi giderlerinin karşılanmasını sağlayabilir. 

Allianz Sigorta Modüler Sağlık Sigortası tanıtım broşürü için tıklayınız.

Sağlık Sigortası Genel Şartları : tıklayınız.

Allianz Sigorta Sağlık Özel Şartları

Modüler Sağlık Sigortası Özel Şartları için tıklayın.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Şartları için tıklayın.

Axa Sigorta Sağlık Özel Şartları

Ak Sigorta Sağlık Özel Şartları için tıklayınız.

HEMEN İLETİŞİME GEÇ

DANIŞMANIMIZIN SİZİ ARAMASINI İSTER MİSİNİZ?