Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, devlet destekli olup Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamadığı ya da ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini karşılamak için düzenlenen bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarındaki tedavi masraflarının karşılanmasını ve maddi kısmın size yansıtılmamasını amaçlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

TSS’den sosyal güvenceye sahip olan genel sağlık sigortalılar faydalanabilir.

Ayakta ve yatarak tedavi imkanı sağlayan sağlık poliçeleri herkesin bütçesine uymayabilir. Bu maliyeti düşürmek amacıyla SGK ile anlaşmalı hastanelerde SGK tarafından karşılanmayan veya karşıladığı tedavilerde ortaya çıkan fark ücretlerini karşılayan ürün tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Bu sigorta kapsamında, SGK’lı olan kişiler özel hastanelerin hizmetlerinden de yararlanabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları; kişinin cinsiyeti, yaşı, bulunduğu il ve sigorta poliçesinin kapsadığı teminatlar gibi değişkenlere bağlıdır. Kendiniz ya da aileniz için tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat teklifi almak istiyorsanız bilgilerinizi girerek sigorta teklifi alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortaları genel olarak özel hastanelerde ayakta tedavi masraflarını %80 oranında karşılanır. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında ise tedavi giderlerinin tamamının karşılanması sağlanır.

Teminat kapsamı olarak Tamamlayıcı sağlık sigortasının özel sağlık sigortasından çok farklı olmadığını söyleyebiliriz. Üstelik primleri çok daha ekonomik. (Primler; yaşa, yaşanılan şehre ve alınan teminata göre değişiklik gösterir.)

TSS, sigorta başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkan hastalıklara ait muayene, tetkik ve tedavi giderlerini karşılar. Bu sigorta sayesinde SGK’nın karşıladığı sağlık hizmeti tutarı sonrasında kalan kısım, sigorta şirketi tarafından ödenir ve aradaki ücret sigortalılara yansıtılmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası neleri kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak ve ayakta tedavi teminatlarını karşılar. Ayrıca ani bir kaza ya da hastalık durumunda hastanelerin acil servislerinden yararlanmayı da sağlar. Bunların yanında sigorta şirketlerine göre değişen farklı teminat türleri de ek prim ödenerek ya da ücretsiz şekilde poliçeye eklenebilir.

Teminatlar nedir?

Hastanede yatmanız gereken durumlarda, hastaneye yatış ve tedavi masraflarınızı karşılar. Ameliyat olmanız gerektiğinde ise hem ameliyat ücretini hem de öncesinde ve sonrasında yapılan tetkiklerin masraflarını kapsar. Ayrıca bu teminata; radyoterapi, diyaliz, kemoterapi, refakatçi giderleri de dahildir.

– Ayakta Tedavi Teminatı

Ayakta tedavi teminatı, yalnızca yatarak tedavi teminatına ek olarak alınabilir. Bu kapsamda ayakta yapılacak tüm muayene, tetkik ve tedaviler yılda 10 kez ücretsiz olarak yapılır. 10 muayeneden sonra oluşacak tedaviler için ise ücret talep edilir. Aynı zamanda fizik tedavi, radyoloji gibi yöntemler de limit dahilinde ayakta tedavi teminatı kapsamında değerlendirilir.

– Yatarak Tedavi Teminatı

  • Tek başına satın alınabilir. Sigorta başlangıç tarihinden itibaren gerçekleşen hastalıklarda özel hastanelerde tedavi olmayı sağlar. Ancak yatış gerektiren durumlarda doktorun beyanı esas kabul edilir, sigortalının talebine göre yatış sağlanmaz. 
  • Yatarak tedavi teminat kapsamı, 24 saatten az olmayan yatarak tedavi durumlarını ve acil durumları barındırır. Kanser, kalp gibi önemli hastalıkları da kapsayan ürün, sigorta poliçesi başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkan hastalıkların tedavilerini karşılar. 
  • Bazı şirketler doğum teminatının yanı sıra tüp bebek teminatını da herhangi bir bekleme süresi olmadan ekleyebilir. Doğum teminatı seçilen poliçeler ise standart tablonun dışında fiyatlandırılır. Bebeklerin doğum tarihleri itibarıyla sigortalanması ile doğuştan gelen hastalıklarının tedavisinin de karşılanması sağlanır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırabilmek için gerekli şartlar nedir?

Genellikle 60-65 yaşına kadar olan (Üst sınır firmadan firmaya değişiklik gösterebilir.) SGK’lılar ve Bağ-Kur’lular ya da devlet memurları tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir. Yani SGK kapsamında bir sigorta çatısı altında bulunmuyorsanız bu sigortayı yaptıramazsınız. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortasını, ailenizdeki 0-65 yaş aralığındaki diğer bireyler adına da yaptırabilirsiniz, fakat sigorta yaptırdığınız aile bireyleri için ayrı ayrı prim ödemeniz gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Aslında özel sağlık sigortası olan bir kişi SGK’ya da tabi ise hem özel sağlık için sigorta şirketine hem de Genel Sağlık Sigortası için SGK’ya prim öder. SGK prim ödemesi zorunlu iken özel sağlık sigortası isteğe bağlı gerçekleşir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sadece SGK ile anlaşmalı hastanelerde geçerlidir. Bu nedenle belli rahatsızlıklarda SGK ile anlaşmalı olmayan hastanelerde tedavi olmayı planlayan veya alacağı tedavide kurum veya doktor sınırlamasına tabi olmak istemeyen kişiler, bu hususa dikkat etmeli.

Hangi hastanelerde geçerlidir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, en genel haliyle SGK ve hizmet aldığınız sigorta şirketinin anlaşması olan tüm hastanelerde geçerlidir. Bu noktada sigorta teklifi alırken sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu hastaneleri öğrenip sık sık gittiğiniz ya da size yakın konumdaki sağlık kuruluşlarını içeren poliçeyi tercih edebilirsiniz. SGK ve sigorta şirketiyle anlaşması olmayan bir sağlık kuruluşuna gittiğinizde ayakta tedavi masraflarınızı tamamlayıcı sağlık sigortası karşılamaz.

Allianz Sigorta Anlaşmalı Hastaneler

Axa Sigorta Anlaşmalı Hastaneler

 

Katılım Payı Nedir?

Özel hastanede muayene ve tedavi olanların fark ücreti dışında ödemeleri gereken bir diğer ücretse katılım payı ücretidir. Katılım payı ücretleri; devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri için 6 TL olarak belirlenmiştir. Özel hastanelerdeki bu tutarsa 15 TL’dir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahipleri ise özel hastanede muayene ya da tedavi olduklarında yalnızca katılım payı ücreti öderler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın kullanımı için sigortalının SGK’sı aktif olmadıysa faturalar ile işlem yapılabilir mi?

Hayır, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sadece SGK tarafından kapsama alınmış ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) olan kişiler için geçerlidir. Genel Sağlık Sigortası’na hak sahipliğini kaybeden kişilerin poliçeleri yürürlükte olsa dahi, GSS hak sahipliği aktif olmadığı sürece poliçelerinden faydalanamazlar.

Ömür boyu yenileme garantisini ne zaman alabilirim?

3 yıl süreyle Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızı kesintisiz olarak devam ettirmeniz halinde, Ömür Boyu Yenileme Garantisi hakkına sahip olabilirsiniz. 3 yılın sonunda, sigortalı sağlık durumu esas alınarak değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonucuna göre koşullar uygunsa Ömür Boyu Yenileme Garantisi hakkı verilir.

Resmi tatil ve/veya hafta sonları Tamamlayıcı Sağlık poliçemden nasıl hizmet alabilirim?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na ait hizmetlerde resmi tatiller de dahil olmak üzere herhangi bir kısıtlama bulunmaz. TSS poliçenizde yer alan tüm hizmetlerden 7/24 yararlanabilirsiniz.

HEMEN İLETİŞİME GEÇ

DANIŞMANIMIZIN SİZİ ARAMASINI İSTER MİSİNİZ?